2014-07-24 / Sports

Grifka wins age group


Alex Grifka, 14, of Ubly, placed first in the 14 and under male category during the Ubly Homecoming 5K Run and Walk on July 12. Above, Grifka competes in the junior high cross country conference championship last October. 
Photo by Kelly Krager Alex Grifka, 14, of Ubly, placed first in the 14 and under male category during the Ubly Homecoming 5K Run and Walk on July 12. Above, Grifka competes in the junior high cross country conference championship last October. Photo by Kelly Krager Ubly Homecoming 5K

7/12/14 5K Run (top three in each age group)
Overall Male: 1 Bransen Stimpfel Deford,16 16:29.96
Overall Female: 1 Kylee Kubacki Ubly,25 19:44.41
14 & Under Male: 1 Alex Grifka Ubly,14 18:01; 2
Carlee Stimpfel Deford,14 18:05.23; 3 Nick Swanson
Ubly,14 19:19.51.
14 & Under Female; 1 Janelle White Minden City,14
23:24.06; 2 Madelyn Smalley Ubly,13 25:09.07; 3
Ariana Kaczor Bad Axe,13 27:08.75.
15-19 Male; 1 Nathan Gilbert Ubly,16 19:15.41; 2
Joel Patera Cass City,15 20:47.33; 3 George Selleke
Minden City,17 21:08.34.
15-19 Female; 1 Karlie Goretski Kinde,19 22:14.43;
2 Madison Brown Bad Axe,15 23:09.51; 3 Olivia
Lipskey Ubly,15 23:16.34.
20-24 Male 1 John Creguer Minden City,21 19:26.46;
20-24 Female 1 Caitlyn Holdwick Ruth,22 21:20.79;
2 Dana Davidson Fairgrove,22 22:10.69; 3 Chelsey
Kubacki Ubly,24 24:21.90.
25-29 Male 1 Tim Brabant Carsonville,29 23:00.89
25-29 Female 1 Holly Wasierski Minden City,26
25:34.52; 2 Krystin Vogel Ubly,29 27:13.17; 3 Sadie
Pionk Ruth,25 29:22.64.
30-34 Male 1 Garrett Jurges Ubly,32 18:31.70;
2 Nick Rochefort Bad Axe,30 19:02.87; 3 Mike
Klosowski Pigeon,33 21:36.40.
30-34 Female 1 Sarah Franzel Ubly,32 25:48.27;
2 Kelley Briolat Ubly,30 27:00.65; 3 Janel Morell
Ubly,33 27:14.21.
35-39 Male 1 Andy Hass Lizton, IN 36 16:54; 2 Chris
Schuster Sandusky,37 21:10; 3 Danny Pallas Cass
City,38 24:55.
35-39 Female 1 Stephanie Oliver Caro,36 22:43;
2 Angie Nowiski Harbor Beach,36 22:48; 3 Becky
Klinkman Cass City,37 23:44.
40-44 Male 1 Bill Sweeney Ubly,41 22:44.26; 2
E.J. Longuski Shepherd,42 25:42.20; 3 Peter Dasis
Lompoc, CA 40 30:08.31.
40-44 Female 1 Tricia Fritz Bad Axe,43 22:40.54;
2 Amy Cragg Deford,40 27:33.36; 3 Angie Zagorski
Snover,41 29:50.37.
45-49 Male 1 Tom Stimpfel Deford,47 22:09.39;
2 Ronald Porlir Athol, ID 25:07.15; 3 Kerry Grifka
Ubly,26:06.57.
45-49 Female 1 Sloane Stimpfel Deford,45 22:48.25
27; 2 Cindy Rochefort Bad Axe,47 34:15.43; 3 Lori
Porter Athol, ID 46 36:12.
50-54 Female 1 Kathryn Stevens Ubly,51 27:14.71;
2 Loretta Kuhn Bad Axe,54 30:05.04; 3 Kathleen
Dorman Snover,54 33:24.

55-59 Male 1 Marvin Guitar Harrison Twp.,57
21:22.05; 2 Jeff Leipprandt Pigeon,55 28:57.89; 3
Daniel Cragg Deford,57 32:02.98.
60-64 Female 1 Pam Provost Sandusky,64 29:31.68;
2 Sandy Abraham Dryden,62 33:06.51.
5K Walk
Overall Male 1 Rick Glaza Bay City,44 36:29.18;
Overall Female 1 Sandy Vogel Ubly,55 34:33.54 105.
14 & Under Male 1 Mitchell Foote Snover, MI; 8
51:19.31 196.
14 & Under Female 1 Tess Grifka Ubly,44:38.74;
2 Cassie Holdwick Ruth,13 46:31.75; 3 Isabelle
Churchill Lansing,11 48:28.26.
15-19 Male 1 Andrew Gusa Harbor Beach,19
44:13.29.
15-19 Female 1 Kandace Crickon Snover,17
44:13.63; 2 Chelsea Holdwick Ruth,15 44:28.40; 3
Richelle Schmidt Ubly,19 56:39.18.
20-24 Male 1 Brian Rutkowski Ubly,22 47:43.31.
20-24 Female 1 Kayla Kubacki Ubly,23 42:11.56; 2
Carley Walker Bad Axe,23 43:15.65; 3 Nicole Kubacki
Ubly,20 48:48.92 181 4 Laken Rich Ubly,20 48:50.06
182 5 Megan Murdock Ubly,22 53:13.32.
25-29 Male 1 Brandon Dorsey Arlington, TX 25
50:48.84.
25-29 Female 1 Jackie Kubacki Ubly,27 42:09.82; 2
Lisa Walsh Ubly,27 43:32.12; 3 Brooke Weltin Bad
Axe,26 43:50.10.
30-34 Female 1 Andrea Dorman Clawson,31
40:07.90; 2 Angela Toner Ubly,34 42:46.14; 3
Margaret Pawlosky Auburn Hills,32 43:50.72.
40-44 Female 1 Renee Wrubel Ubly,42 40:53.53;
2 Leah Hatch Ubly,44 44:39.14; 3 Jennifer Klama
Ruth,40 45:20.68
45-49 Male 1 George Lemanski Ubly,45 46:13.67.
45-49 Female 1 Nancy Peruski Ubly,45 36:29.79;
2 Charlene Hanson Bad Axe,49 38:43.44; 3 Elaine
Dropiewski Ubly,45 40:04.55.
50-54 Female 1 Paulette Maurer Bad Axe,53
46:47.76; 2 Elaine Laming Ubly,54 48:08.80; 3
Connie Tschirhart Ubly,50 48:10.71.
55-59 Male 1 Kevin O’Connor Minden City,58
40:06.36; 2 Mark Peruski Ypsilanti,57 50:39.58.
55-59 Female 1 Charlotte Vogel Psalms,59
39:04.46; 2 Denise Kubacki Ubly,55 46:46.78; 3 Barb
Wolschleger Bad Axe,59 46:47.30.
60-64 Male 1 Tom O’Connor Ubly,60 40:05.89; 2
Marvin Churchill Brown City,62 52:04.88.
60-64 Female 1 Liz Booms Ubly,62 42:54.80
65 & Over Female 1 Edna Lemanski Ubly,68
39:46.29.

Return to top

Copyright © 2009-2018 Huron County View, All Rights Reserved